Sageretia theezans 25 cm
Rozmery misky: 15 x 10 cm
Výška s miskou: 25 cm
Bonsaj je zasadený v keramickej miske.
Farebný odtieň a prípadne aj tvar keramickej misky môžu mierne varírovať. Radi Vám na požiadanie pošleme foto konkrétneho stromu.
Pestovateľ, importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.
SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV
článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č.6
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
ŠŤASTNÝ STROM
Sagerécia pochádza z južnej Ázie a ako pôvodný druh ju nájdete aj v teplých oblastiach Severnej Ameriky. Je to vďačný a nenáročný ker, ktorý dokáže priniesť svojmu pestovateľovi veľa radosti. Patrí k najvhodnejším bytovým bonsajom, a ak jej dokážeme vytvoriť optimálne životné podmienky, rastie bezstarostne dlhé roky. >>>
DRAMATICKÁ KÔRA
Sagerécia má typické oválne lesklé lístky rastúce v pároch, ktoré majú v dospelosti sýtu zelenú farbu, no ich mladučké výhonky hrajú viacerými odtieňmi červenej. Listy sú prirodzene drobné (dlhé asi 2 cm) a dajú sa ešte podstatne zmenšiť častým zaštipovaním a strihom.
Kôra sagerécie je zaujímavá tým, že u stromčekov vyššieho veku sa začne vyfarbovať do viacerých odtieňov hnedej farby a opadávať v celých kusoch tak, ako to poznáme aj u platanov. To zvyšuje jej dramatický výraz a viditeľný vek, čo sa u bonsajov vysoko hodnotí, no treba dať pozor, aby sa pod vlhkou kôrou neusadili škodcovia. Tomu pomáha nie zníženie vlhkosti, ale zabezpečenie prúdiaceho vzduchu.
VTÁČIA SLIVKA
Sagerécie sú dekoratívne najmä svojím krásnym kmeňom a sýtozelenou korunou, no je veľmi pôvabné pozorovať ich v čase kvitnutia, keď sa na neostrihaných konárikoch začnú vytvárať drobnučké čudesné kvietky bledožltkastej farby, z ktorých sa po pol roku vyvinú drobné plody. Podobajú sa na malinké trnky. V Japonsku a v Číne ich podľa toho aj nazývajú Sladká slivka alebo Vtáčia slivka. Tmavomodré plody sú jedlé, v Číne sa z nich pripravujú i chutné a liečivé nápoje.
ČAJ BEDÁROV
Aj listy sagerécie sú pre človeka požehnaním. Sagerécie patria k rastlinám, ktoré už tisícročia využíva čínska a kórej-ská medicína. Zaujíma sa o ne i súčasná veda a v biologických abstraktoch posledných rokov nájdete štúdie o účinkoch vodných extraktov získaných z listov sagerécie, ktoré výrazne inhibujú aktivitu HIV. Sagerécie boli tak malým darom nebies pre mnohých bedárov a chudobných roľníkov z juhočínskych provincií, ktorí si z ich mladých lístkov varili čaj. Preto sa často sagerécie nazývajú i Čaj bedárov alebo Čaj chudobných ľudí. >>>
MILUJÚ VODU
Sagerécie patria k subtropickým drevinám a majú rady veľa príjemného slnečného svetla a najmä bohatú a stálu zálievku v lete i v zime. Substrát by vlastne vôbec nemal presychať. Ak sa to predsa stane, sagerécie zhodia listy, a po náprave pestovateľskej chyby zasa rýchlo obrašia. Nemalo by sa vám to však stať dvakrát za sebou, pretože stromček môže naozaj celkom uschnúť. Lepšie je kontrolovať vlhkosť substrátu čínskou bambusovou paličkou.
MILUJÚ SLNKO A VZDUCH
Na jar, keď nočné teploty už neklesajú pod 10-15 °C, je vhodné vyložiť sagerécie von do záhrady, na terasu alebo na balkón, pretože majú rady prúdiaci čerstvý vzduch. Umiestnime ich na stanovisko s dostatkom slnečného svetla, no nesmieme zabudnúť ochrániť ich pred letnými poludňajšími páľavami. Ak pestujeme sagerécie celoročne v byte, odporúčame vytvoriť im priestor na východnom alebo juhovýchodnom okne a opäť dať pozor na letné páľavy, ktoré môžu cez sklo ľahko poškodiť jemné lístky stromčeka.
DLHÉ ZIMY
Pretože sagerécie pochádzajú zo subtrópov, v zime veľmi ťažko nesú poklesy teploty pod bod mrazu. Preto je pre ne vhodné pestovanie v interiéroch. Sú možné dva spôsoby prezimovania.
V chladnejšom priestore pri teplote 10-18°C alebo pri izbovej teplote 18-22°C. Vtedy veľmi dbáme na dostatočnú zálievku, rosenie a osvetlenie. Pre sagerécie je zvlášť vhodné podložiť pod ne stolček alebo podmisku s vlhkým zeolitom alebo pieskom a vyhýbať sa suchému vzduchu nad radiátorom. Ak sú pestované pri týchto vyšších teplotách, neznižuje sa podstatne ich vegetačná aktivita a musíme počítať s tým, že si budú postupne v priebehu meniť listy a jemne pŕchnuť.
KRÁSNY TVAR
Sagerécie sú veľmi vďačnými drevinami na bonsaje, ale vyhľadávajú a často ich používajú aj milovníci miniatúrnych krajiniek, pre ktoré sú svojím habitom ako stvorené.
V južnej Číne sa sagerécie už po storočia pestovali najmä spôsobom nazvaným Lingnang, teda tvarovali sa len strihom a prirodzeným rastom. Aj takouto jednoduchou pestovateľskou metódou bez používania drôtu sa dal dosiahnuť želaný tvar bonsajov.
Sagerécie môžeme tvarovať do ľubovoľného štýlu aj drôtom a ďalšími technikami, ktoré znášajú veľmi dobre. Konáriky môžeme vydrôtovať hneď po zdrevnatení.
Ak chceme, aby nám konáre zhrubli, či by sme sa radi potešili úrode plodov, necháme vetvičky voľne rásť do dĺžky i do hrúbky. Ak je naším cieľom hustá rovnomerná koruna, ostriháme sagerécie na jar výrazným spätným rezom a potom ich celú sezónu zaštipujeme do žiadaného tvaru.
Odrezky pomerne ľahko zakoreňujú, preto ich po zostrihnutí môžeme pozapichovať do vlhkého piesku, alebo sa odporúča i zakoreňovanie v pohári vody (2-4 týždne). Dôležitá je pri tom teplota 20-30°C.
NEZABÚDAME NA VÝŽIVU
Okrem slnka, vody a vzduchu majú sagerécie rady i dostatok výživy. Preto ich v priebehu vegetačnej sezóny (od skorej jari do polovice októbra) hnojíme pravidelne každé dva týždne tekutým hnojivom, alebo môžeme použiť aj pevné hnojivá, ktoré sa vpravia na jar do substrátu. Pri teplom zimovaní hnojíme aj počas zimy minimálne raz za mesiac. Skoro na jar po zostrihaní a novom vyrašení lístkov odporúčame pridať do pôdy hnojivo s vyšším obsahom vápnika.
PRESÁDZANIE
Sagerécie je najvhodnejšie presádzať skoro na jar. Mladým stromom to prospeje asi každé dva roky, staršie môžeme nechať v miske dlhšie. Ak je potrebné skrátiť dlhé prerastajúce korene, je vhodné znížiť ich objem asi o 30%. Na zeminu nemajú zvláštne nároky, môžeme záhradnícky substrát odľahčiť pieskom a doplniť rašelinou 1:1:1. A vzhľadom na časté polievanie je vhodné na spodok misky dať štrkovú drenáž.
Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra
Toto je zobrazenie celého článku tak, ako bol uverejnený v magazíne Bonsaj a čaj č. 6
Magazíny si môžete objednať na našej stránke.
Nový komentár