Murraya paniculata - 110 cm

Murraya paniculata - 110 cm

Muraja krásne kvitne a aj jeden jediný kvietok zaplní miestnosť sladkou aktivizujúcou vôňou.

Dostupnosť: Skladom

Murraya paniculata - 110 cm

Rozmery misky: 37 x 50 cm
Výška aj s miskou: 110 cm

Bonsaj je zasadený v keramickej miske.

Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

Murraya paniculata - 110 cm

Murraya paniculata - 110 cm

článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č. 10

MURRAYA PANICULATA - KRÁĽOVNÁ NOCI

Nad bonsajovou záhradou neďaleko čínskeho Kantonu sa niesla podmanivá, sladká vôňa. Vedeli sme, komu asi patrí, a tak sme sa vydali doslova za nosom.

Na drevenom podstavci stála veľká rozkvitnutá muraja a okolo nej poletovalo množstvo obrovských tropických motýľov, ktoré milujú tento strom, rovnako ako väčšina záhradníkov.

Vďaka svojmu krásnemu vzhľadu, sladkej vôni kvetov a úplnej nenáročnosti patrí muraja k najobľúbenejším záhradným drevinám juhovýchodnej Ázie. A v posledných rokoch sa stáva čoraz vyhľadávanejšou drevinou pestovanou ako bytový bonsaj. 

Muraja metlinatá, Murraya paniculata (L.) Jack
Synonymum: Murraya exotica, Chalas paniculata
Hindsky: Kamini, Kamini ke shurbut
Tamilsky: Vengarai
Ďalšie domorodé názvy: Nagagolungu, Kunti, Kadu karibevu, Maramulla, Thanaka

Murraya

POMARANČOVÝ JAZMÍN

Muraja metlinatá (Murraya paniculata) patrí do čeľade rutovité (Rutaceae) a kvôli vysokému obsahu sviežich vonných silíc vo svojich pletivách sa radí medzi citrusy. V kraji-nách, kde sa hojne pestuje, dostala viacero zaujímavých prívlastkov. Volajú ju pomarančový jazmín, nepravý jazmín, saténové drevo, medový krík, káva z Indie, limonária či jazmín narajo.

V prírode zvyčajne dorastá do výšky 2-3 m a skôr sa ponáša na ker ako na malý strom. Keď si však pozrieme ušľachtilé bonsaje z muraje vo veku 150 - 250 rokov, aké má v zbierke taliansky pestovateľ Constantino Franchi, vidíme, že vie prijať habitus starého stromu. Muraja má tendenciu tvoriť trs tenších kmienkov už od úrovne pôdy. Preto, ak chceme z nej vypestovať bonsaj stromovitého vzhľadu, zachováme len jeden kmeň, ktorý necháme hrubnúť, a ostatné podľa potreby odstraňujeme.

LIEČIVÁ A SEXI

V Indii a okolitých krajinách poznajú muraju pod menom kamini ako účinnú rastlinu s liečivými účinkami. Použiteľné sú všetky časti dreviny. Drobné červené plody i listy obsahujú množstvo vzácnych látok, ktoré sa z kvetov, plodov a listov extrahovali a špecifikovali vo vedeckých výskumoch posledných rokov. Vonný esenciálny olej z muraje obsahuje 44 rôznych zložiek a vykazuje silnú antibakteriálnu aktivitu a je účinný aj proti hubovitému ochoreniu, ktoré spôsobuje Candida albicans. Známe sú aj značné tonizačné účinky a výrazná podpora sexuálnej aktivity. Muraja stimuluje mužov i ženy. Mladomanželom v oblastiach, kde rastie vo voľnej prírode, pridávali muraju do jedla. Zo zrelých plodov sa pripravuje džús a murajový sirup. No väčšinou stačí len raz zhlboka privoňať si k jej podmanivým kvetom, pripomínajúcim rozkvitnutý pomarančovník, ktoré svojou vôňou vládnu hlbokej noci. 

Murraya

2000-ROČNÁ THANAKA

Muraja má jemnú a hebkú kôru a aj jej voňavé drevo sa využíva v kozmetike podobne ako santalový prášok. Vysušené murajové drevo spracované na prach na nazýva v Mjanmarsku (Barme) a okolitých krajinách thanaka a používa sa v kozmetike a medicíne už viac ako 2000 rokov. Ženy, ale aj muži a deti si thanaku nanášajú na pleť, aby ju mali čistú, bez akné a aby im ju nespálilo slnko. Pôsobí aj proti komárom prenášajúcim maláriu. Prášok thanaka sa pripravuje len zo zrelého aromatického dreva stromov starších ako 35 rokov. Z prášku sa zmiešaním s vodou dá pripraviť pasta, ktorou si domorodci na líca maľujú kruhy, alebo si prstami nanášajú na tvár bodky.

AKO PESTOVAŤ MURAJU

Muraja patrí k nenáročným bytovým bonsajom, ktoré znesú i ťažšie podmienky. Miluje však svetlo a príjemné slnko. Je vhodné je umiestniť na okennú dosku. Dá sa pestovať aj v tieni, ale potom má málo kvetov a plodov. Na pôdu je pomerne nenáročná, no vyhovuje jej mierne kyslejší a ľahší substrát. Netreba zabúdať ani na pravidelné hnojenie. Polievať ju odporúčame pravidelne najlepšie denne (to závisí od vonkajšej teploty a veľkosti misky).
V lete je muraji príjemne na balkóne alebo v záhrade, preto jej podľa možnosti doprajeme pobyt na čerstvom vzduchu, a v zime by sa teplota v miestnosti, v ktorej ju pestujeme, mala pohybovať v intervale 15-20oC, hoci vo voľnej prírode muraja krátkodobo znesie aj mráz do -4oC. Ale radšej to neskúšajte!
Rozmonžiť si muraju môžete semenami alebo odrezkami (muraje z odrezkov rýchlo rozkvitajú).

Murraya

PRIATEĽSKÝ STROM

Muraja krásne kvitne a aj jeden jediný kvietok zaplní miestnosť sladkou aktivizujúcou vôňou. Jej biele kvety krásne vyniknú na zložených 9-početných sýtozelených listoch. Muraja ako bonsaj prináša pestovateľovi veľa radosti a je veľmi vďačným, krásnym, zdravým, prítulným, no jednoducho jedinečným stromom, ktorý sa ľahko spriatelí s človekom.

Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai Slovakia, Nitra

článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č. 10

Murraya

Murraya

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie