HĽADANIE STAROBYLEJ KRÁSY - Salvatore Liporace
Počet zobrazení: 2877
Po tom, ako sa nedávno objavili na európskom trhu početné exempláre Juniperus chinensis veľkej hodnoty, dostal sa ostrov Taiwan do popredia svetovej bonsajistiky. Tento vzdialený ostrov, ležiaci pri východnom pobreží Číny, sa vskutku plným právom označuje za kolísku naozaj jedinečnej techniky, ktorá umožňuje vytvárať stromy určené do rúk majstrov tohto skvostného umenia.
Techniky opakovaného prerezávania, ktoré sa začínajú aplikovať v dosť ranom veku, spoločne s nadpájaním, ohýbaním a skracovaním častí kmeňa, sa vykonávajú ešte v období, keď je drevina vo voľnej pôde. To dodalo aj tejto na prvý pohľad obyčajnej a nezaujímavej borievke vlastnosti, ktoré bonsajisti nadovšetko oceňujú: ladné a elegantné línie kmeňa a konárov, mŕtve drevo jin a šari, vymodelované akoby samotnou prírodou, jednoducho prvky skvostnej rastliny.
Spojenie jedinečných taiwanských spôsobov pestovania, pôdy bohatej na výživné látky, ktorá je terasovito upravená pre dosiahnutie lepšej drenáže, a starostlivosti trvajúcej dve či tri desaťročia, z ktorých aspoň počas jedného je strom už v črepníku, zaručuje prebonsaju veľmi prirodzený vzhľad, rovnaký, ako majú najlepšie yamadori. Na rozdiel od yamadori, taiwanské prebonsaje majú neodškriepiteľné výhody. Sú dlhými rokmi prispôsobené pestovaniu vo veľmi zredukovanom priestore a v neposlednom rade majú kompaktnú vegetáciu so stabilizovaným vyživovacím systémom. Tieto charakteristiky ich predurčujú na umeleckú realizáciu exemplárov, určených na vrcholné európske výstavy, a to v rekordne krátkom čase.
Počas cesty na ostrov Taiwan v decembri 2000 Salvatore Liporace mal tú možnosť zhodnotiť „de visu" vysokú kvalitu miestnej produkcie, toľko ospevovanej jeho majstrom Masahiko Kimurom už mnoho rokov predtým. Až doposiaľ bol tento skvostný materiál určený výlučne pre elitu miestnych a japonských majstrov. Len v roku 2001 po niekoľkých cestách talianskeho majstra do Orientu bolo možné dosiahnuť to, aby sa na talianskom trhu objavila séria nádherných borievok. Zaslúžený obdiv, ktorý sa okamžite rozšíril tak medzi profesionálmi, ako aj medzi vášnivými amatérmi spôsobil, že sa vo veľmi krátkom čase tieto exempláre objavili v početných zbierkach európskych milovníkov bonsajov.
Premena, ktorú vám chceme ukázať, sa týka jednej takejto borievky Juniperus chinensis, pochádzajúcej z ostrova Taiwan. Hneď po importe do Talianska sa stala súčasťou jednej zbierky, no žiaľ, chýbalo jej nielen náležité tvarovanie, ale aj tie najzákladnejšie prejavy starostlivosti.
Tento nádherný exemplár borievky Juniperus chinensis bol prinesený do štúdia Salvatore Liporaceho, aby na ňom majster vykonal dôležitý zásah potrebný pre jeho obnovu. Strom, ktorý bol dlhé roky pestovaný v črepníku značne redukovaných rozmerov a bol veľmi zanedbávaný, už na prvý pohľad bol vo veľmi zlej kondícii. Suché drevo pokrývala zelenkavá vegetácia, ktorá neumožňovala, aby vynikla jeho krása, zatiaľ čo extrémne predĺžené konáre boli poškodené nesprávne použitým drôtom.
Nekontrolovaný rast vegetácie spôsobil, že rastlina strácala neúmerne veľa ihličia a vnútorné konáre vyzerali sucho (fotografia č.3), čo dávalo korune chorobný vzhľad. Zakrátko by rast tohto prebonsaja pokračoval nezvratným smerom.
Majster sa rozhodol prijať výzvu a zmeniť tento exemplár na dvoch úrovniach: jednej teoretickej, kedy študoval silné body rastliny, aby ich potom mohol preniesť do jedinej schémy, a druhej praktickej, ktorá spočívala v skutočnom zásahu do rastliny.
Čo sa týka grafickej stránky, požiadal o pomoc svojho študenta Rubena, šikovného kresliara, ktorý, sledujúc indikácie Salvatore Liporaceho, preniesol na papier to, čo dokázali vidieť len oči majstra.
Druhá fáza projektu pozostáva v harmonizovaní prázdnych priestorov a objemov hmoty, vytvoriac rôzne úrovne koruny stromu. Tie sú charakterizované špirálovitou líniou, akoby sledovali rotáciu vyživovacieho systému.
Rast kmeňa a smer vyživovacej sústavy boli rozhodujúcim momentom pre výber čelného pohľadu. Tento nákres predstavuje dynamickosť dvoch základných štruktúr, s ktorými bude pracovať kreativita
umelca.
Zvyšok tímu pod dohľadom majstra, pokračoval v odstraňovaní drôtu, vyčistení konárov a preriedení ihličia. Všimli si predovšetkým neobyčajné zdvojenie žily, ktorá vytvorila takmer prstenec, cez ktorý bolo vidieť zadný jin.
Pohľad z ľavej strany.
Zadná strana. Eleganciu stromu ešte ruší prítomnosť konára, ktorý sa znižuje na pravej strane stromu. Má strohý výzor bez náznakov kónického tvaru. Majster sa preto rozhodol eliminovať ho pred tým, ako použije na tvarovanie konárov drôt.
Použitím drôtu sa docielilo zníženie prvej vetvy na pravej strane. Takýto zásah bol po predchádzajúcich krokoch nevyhnutný. Napriek tomu bolo ešte treba pristúpiť k ďalšiemu zjemneniu, aby sa dosiahla celková harmónia. Salvatore Liporace sa rozhodol mierne zmeniť čelnú časť tým, že vykonal malú rotáciu smerom doprava. Takto sa dostal do pozornosti malý jin na ľavej strane, ktorý bol pôvodne úplne skrytý.
Nová pozícia dala celku viac harmónie, zjemnila záhyby kmeňa, ktoré predtým pôsobili veľmi tvrdo. Začínajú sa tiež prvé skúšky výberu vhodnej misky.
Táto miska bola zavrhnutá kvôli jej príliš mužskému výzoru.
Výber padol na túto oválnu misku, pôsobiacu veľmi žensky, ktorej jemné tvary vynikajúco harmonizovali s ladnosťou kmeňa. Farba, okrem iného, podčiarkuje hnedočervenú farbu kôry živého dreva. Na presadenie rastliny sa ako substrát použila Akadama a drevné uhlie.
Samozrejme, tomuto kroku predchádzalo eliminovanie prebytočných častí koreňového systému.
V budúcnosti, keď bude rastlina dobre stabilizovaná a nové mladé korene umožnia rez veľkého koreňa, ktorý bráni rotácii, sa ešte viac posunie čelná časť pootočením kmeňa doprava.
Čistenie mŕtveho dreva a následná aplikácia konzervačného roztoku na jin prinavrátili suchému drevu jeho starobylú nádheru.
Jin a šari sú charakteristickými prvkami taiwanských borievok a je im počas pestovania venovaná veľká pozornosť. Počas dlhých rokov vyžadujú opakované zásahy majstra. Skrátené konáre dávajú stromu výzor dreviny modelovanej atmosferickými vplyvmi. Tvar, výzor a kvalita mŕtveho dreva býva cenená a dotváraná pri dlhodobej práci s bonsajom majstrami, zameranými práve na prácu s mŕtvym drevom typu jin a šari.
Popri používaní špeciálnych nástrojov títo východní majstri olamujú celé dni ručne jednotlivé konáre tak, aby dali drevine nanajvýš prírodný vzhľad.
Po skončení práce majstrovi stačilo zopár minút na to, aby dopredu premyslenými dotykmi dal do správnej polohy konáre. Rozdelenie jednotlivých úrovní, vytvorenie nových prázdnych priestorov a objemov hmoty dáva exempláru práve tú vyváženosť a harmóniu, ktoré ho robia jedinečným.
Od naozaj výnimočného bonsaja sa vyžaduje, aby aj zadná strana bola harmonická a dobre pestovaná.
Text:
Alessandra Cappelletti
Kresby:
Ruben Roig Benardo
Foto:
Studio Botanico
SALVATORE LIPORACE
Salvatore je profesionálnym talianskym bonsajovým umelcom, účinkujúcim na medzinárodných podujatiach v krajinách celého sveta. V roku 2001 reprezentoval Taliansko na Svetovom kongrese v Mníchove.
V rodnom Taliansku založil Studio Botanico, v ktorom vyučuje záujemcov o bonsajistiku rôznych národov. Získal viacero prestížnych ocenení a svoje skúsenosti publikuje v odborných časopisoch a v krásnej reprezentačnej publikácii Bonsai, Spirit and Substance. www.liporace.it
© Magazín BONSAJ A ČAJ - Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 2