GINKGO BONSAI CENTER
Počet zobrazení: 4900
DVANÁSŤ HODÍN DENNE Toto leto som mal možnosť pracovať na mesačnej študijnej stáži v jednej z najkrajších bonsajových záhrad Európy, v belgickom Ginkgo Bonsai Center neďaleko Gentu. Centrum vedie Danny Use a Ingrid Vanlommel. Vybudovať takúto rozsiahlu zbierku bonsajov určite nebolo ľahké a aj dnes to dá veľa práce. Na údržbe tisícok bonsajov pracuje niekoľko ľudí 7 dní v týždni 12 hodín denne. Iba v zime sa pracovné tempo mierne uvoľní.
ZÁHRADA BONSAJOV
Centrum je rozdelené na niekoľko menších záhrad s predajnými i unikátnymi bonsajmi. Privátna časť nie je voľne prístupná a nachádzajú sa v nej najkrajšie stromy Dannyho kolekcie, ktoré žnú úspechy na mnohých výstavách vďaka svojej detailnej prepracovanosti.
Pre bežných návštevníkov je určená obchodná časť so stovkami kvalitných bonsajov, záhrada yamadori, kde sú pestované staré stromy pochádzajúce z voľnej prírody, určené na ďalšie tvarovanie, škôlka a rozsiahle skleníky so širokým spektrom bonsajov od nádherných bonsajov po malé stromčeky, vhodné pre začiatočníkov.
Danny Use vedie pravidelne bonsajovú školu a bonsajový klub nadšencov Kei Bonsai Kai, ktorí sa u neho učia a pomáhajú mu pri organizácii výstav. A práve vďaka výstavám bonsajov sa záhrada i bonsajové centrum preslávili po celej Európe a priťahujú sem, do malej flámskej dedinky profesionálov i milovníkov bonsajov z mnohých krajín Európy.
SNY SA STALI SKUTOČNOSŤOU
"Bonsaje som videl na vlastné oči po prvý raz v roku 1970 na výstave kvetov v Gente v expozícii čínskych a japonských vystavovateľov, "spomína Danny Use na svoje začiatky. "Môj otec mal škôlku drevín, a tak som mal príležitosť začať v nej experimentovať. Keď som mal 21 rokov, postavil som sa na vlastné nohy a založil som si vlastnú škôlku. Špecializoval som sa na dreviny a črepníkové rastliny. Ale v zadnom kúte svojej škôlky som mal stále priestor na svoje experimenty s tvarovaním bonsajov."
"Ako roky bežali, zlepšoval som svoje techniky a s bonsajmi som začal i podnikať. Po prvej ceste do Číny som bol už celkom presvedčený, že sa chcem venovať iba bonsajom. Nasledovali ďalšie cesty do Japonska, Kórey, Číny, Thajska a na ostrov Taiwan, odkiaľ som začal pravidelne voziť bonsaje a všetko, čo k nim patrí."
GINKGO BONSAI AWARD
Podľa vzoru slávnej japonskej výstavy bonsajov Kokufu Ten Danny Use organizuje každé dva roky prestížnu profesionálnu európsku výstavu, ktorá nesie názov jeho centra. Ginkgo Bonsai Award.
Výstava priťahuje nevídanú pozornosť bonsajistov najmä tým, že už účasť na nej je úspechom, pretože bonsaje si Danny Use sám vyberá spomedzi exponátov, nominovaných jednotlivými krajinami.
Tak sa najlepšie diela profesionálnych bonsajových tvorcov sústreďujú práve na tejto výstave uprostred Belgicka.
Ďalším dôvodom, prečo má Ginkgo Bonsai Award taký úspech, je to, že všetky vystavované bonsaje sú odfotografované a publikované v knihe The best of Bonsai in Europe. Je príjemné vidieť svoje dielo na stránkach knihy medzi ostatnými najkrajšími bonsajmi Európy, a tak sa i vďaka výstave Ginkgo Bonsai Award úroveň európskej bonsajistiky z roka na rok výrazne zvyšuje.
POZORUHODNÝ STROM
Táto kaskáda borievky Juniperus rigida patrí k najstarším stromom zbierky a Danny Use si ju zvlášť cení. Je už 18 rokov pestovaná v jednej miske bez presádzania (väčšieho zásahu do koreňov). Podľa japonskej metódy sa staré stromy už nepresádzajú, žijú na svojich starých koreňoch.
© Magazín BONSAJ A ČAJ
Vladimír Ondejčík, jr - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 3