Elfonica HUDBA RASTLÍN
Počet zobrazení: 2159
Verili by ste, vážení čitatelia, že sa rastliny môžu prejavovať hudbou? Väčšina ľudí odpovie nie. Je tu však možnosť presvedčiť sa o opaku. Na Slovensku bol nedávno vyvinutý prístroj ELFONICA, ktorý sníma jemné elektrické signály zo živých rastlín, analyzuje ich a podľa nich syntetizuje hudobné tóny.
Výšku tónov aj ich tempo určuje rastlina. Tak vzniká zvláštna, príjemná meditatívna hudba plná neočakávaných zmien. Niekedy je hudba čulá s rýchlou postupnosťou tónov a inokedy pomalá akoby oddychová. Vyskytujú sa aj obdobia kľudu, ktoré môžu trvať aj hodiny.
Kde sa zrodil nápad ozvučiť signály rastlín?
Všetko sa začalo vo februári roku 1966, keď policajný expert CIA, odborník na detektory lži, Cleve Backster možno zo zvedavosti alebo z nudy pripojil svoj detektor lži na listy dracény. Očakával, že na jeho zapisovači uvidí pokles krivky povrchového odporu ako reakciu na zaliatie rastliny. Na jeho veľké prekvapenie detektor sprostredkoval reakciu, ktorá by u človeka zodpovedala vysokému emočnému vzrušeniu. Stalo sa to v momente, keď mu napadlo popáliť list rastliny zápalkou.
Okamžite si uvedomil obrovský dosah svojho objavu, a preto v pokusoch pokračoval ďalej. Kvetiny sa prejavovali podľa jeho očakávania. Pri zalievaní krivka naznačovala spokojnosť, pri odtrhnutí listu zaznamenalo zariadenie typickú reakciu na bolesť. Vedec tým preukázal, že rastliny aj napriek tomu, že nemajú nervovú sústavu, reagujú podobne ako živočích.
Výsledky Backsterových pokusov boli prvýkrát zverejnené v roku 1968 v časopise International Journal of Parapsychology. Vzápätí ho niektorí ľudia obvinili zo šarlatánstva, z podvodu a zámerného klamania verejnosti. Jeho testy však potvrdili aj vedci z bývalého Sovietskeho zväzu. A.P.Dubrov a V.N. Puškin dospeli k rovnakým výsledkom, aj keď namiesto detektora lži použili encefalograf.
Kritici nakoniec takzvaný Backsterov efekt vzali na vedomie. Experimenty neskôr preukázali, že rastliny reagujú aj na také slabé signály, ako je smrť bakteriálnej kultúry v jogurte.
Backster neskôr zistil, že rastliny, ktoré vyrastajú vedľa seba určitú dobu, udržujú spolu kontakt. Zdá sa, že tieto spriatelené rastliny spolu komunikujú aj na vzdialenosť 450 km. Možno, že rastliny majú v zásobe ešte ďalší, doteraz neobjavený informačný kanál. Podľa jeho slov sú obdobnou komunikačnou schopnosťou vybavené aj baktérie, jednobunkové organizmy a zrejme aj všetky bunky v ľudskom, živočíšnom i rastlinnom tele.
V horách na severe Talianska neďaleko Milána sa nachádza komunita známa pod menom Federácia Damanhur (www.damanhur.it). Ako skvelý výsledok jednej z odborných aktivít federácie je prístroj Z-lab na spracovanie slabých elektrických signálov do postupnosti tónov. Z-lab riadi ďalší prístroj – profesionálny hudobný syntetizátor. Táto aparatúra sa vo federácii využíva na testovanie mentálneho naladenia návštevníkov pri vstupe do ich veľkolepého podzemného "Chrámu ľudskosti". Aparatúra je napojená na mladý orech pri cestičke v parku a tóny signalizujú, či prechádzajúca osoba je v správnom uvoľnenom stave, alebo sa má ešte prechádzať a rozjímať.
V polovici 90-tych rokov federáciu Damanhur navštívil aj jeden podnikateľ z východného Slovenska. Prístroj Z-lab ho natoľko zaujal, že sa po zvyšok svojho pobytu sústredil na získanie jedného exempláru. Nakoniec dosiahol svoj cieľ a prístroj kúpil za značnú sumu.
Na doporučenie spoločného známeho sa s "hrajúcimi kvetmi" zoznámil aj Vladimír Raffaj, profesionálny konštruktér elektroniky. Stalo sa to v lete 2001 počas rodinnej dovolenky vo Vysokých Tatrách. Asi po štyroch rokoch vývoja predstavil verejnosti vlastný kompaktný sonifikačný prístroj pod názvom ELFONICA. Názov je zložený zo slov ELF, čo je označenie rastlinnej duchovnej bytosti, a FONICA, čo znamená hudobný nástroj. ELFONICA umožňuje popri akustickej interpretácii signálov z rastlín aj prenos dát do počítača na ich zaznamenanie a následnú analýzu. Je to nástroj, umožňujúci vnímavým pozorovateľom porozumieť "hudobnej reči" rastlín. Iste sa nájdu takí, čo o tom napíšu knihy a naučia to aj nás ostatných milovníkov živej krásy. Možno sa s týmto prístrojom podarí objaviť nové neznáme súvislosti medzi signálmi rastlín a tým, čo sa okolo nich deje.
© Magazín BONSAJ A ČAJ
Text: Vladimír Raffaj a Emília Pavlíková
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6