Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE II.
Počet zobrazení: 3307
Náradia, aké používajú bonsajisti na tvarovanie, úpravu a údržbu pekného a zdravého vzhľadu stromov, je veľa druhov. V minulom čísle sme sa zoznámili s najtypickejšími nožnicami a kliešťami, potrebnými na ich tvarovanie, a dnes vám prinášame ešte pár typov, ktoré sa osvečili pri práci mnohým pokročilejším bonsajistom na celom svete. Výber dobrého pracovného náradia veľmi uľahčí prácu so stromami a pomôže zmeniť ich habitus v súlade s fyziologickými potrebami stromu a estetickým zámerom tvorcu.
Pri správnom tvarovaní bonsaje netrpia, naopak, odstránenie prebytočných a vysychajúcich konárov, rozloženie zelenej plochy zlepšuje fotosyntézu i tok živín. Dotýkajte sa stromov s lás-kou a porozumením, prinesú vám veľa radosti a pocitu krásy.
Ohýbače kmeňa
- pomáhajú tlakom ohnúť nepekné priame línie kmeňa a hrubších konárov. Vyrábajú sa v niekoľkých veľkostiach a pomôžu tam, kde je obtiažne dosiahnuť zakrivenie iba pomocou tlaku ovinutého drôtu. Je možné i, naopak, jemne vyrovnať nežiadúce ohyby.
NÁŠ TIP:
Ohýbače aplikujeme v čase, to znamená, že nie hneď na prvý raz zakrivíme kmeň do požadovaného uhla, ale postupne vždy po pár dňoch tlak postupne o trochu zvyšujeme. Inak by mohlo prísť k poškodeniu a odlúpnutiu kôry stromu.
Kokosová metlička
- je veľmi milá a užitočná. Používa sa najmä na očistenie povrchu substrátu od drobných listov, šetrné odhalenie koreňových nábehov a na vyzametanie machu.
NÁŠ TIP:
Ak dreviny pri prezimovaní na záhonoch prihrabete hlinou do polovice kmeňa, môžete nechať na povrchu substrátu i mach. Aj pod zemou cez zimu zostane svieži a zelený a na jar ho stačí vyčistiť malou kokosovou melličkou.
Záchranná infúzia
- Rainbow=Dúha je názov tohoto silného japonského stimulátora, ktorý sa s úspechom používa na celom svete. Nie je to tradičné hnojivo a ani sa neodporúča používať ho, ak je drevina vo výbornej kondícii. Ak však príde k zhoršeniu zdravotného stavu a máme pocit, že bonsaj chradne alebo sme urobili nejaké prudké zásahy alebo pestovateľské chyby, Dúha vie naštartovať bonsaj k plnému zdraviu.
NÁŠ TIP:
Špičku na ampulke odstrihneme a Dúhu zapichneme šikmo do substrátu ohrozeného stromu. Stimulátor sa pomaly uvoľňuje.
Bambusové Paličky
- bambusové alebo drevené paličky, aké používajú Číňania na jedenie, sú praktické i pre bonsajistov. Najmä preto, že sú veľmi šetrné a pri dotyku nepoškodzujú kôru stromu a ani korene. Paličkou odhrnieme povrch substrátu u dreviny, ktorú ideme tvarovať, aby sme odhalili koreňové nábehy nebari. Môžeme si nimi pomôcť aj pri uvoľňovaní koreňov pri presádzaní a aj pri osádzaní machu na povrch substrátu.
NÁŠ TIP:
Bambusové paličky sú nenahraditeľné pri presádzaní do akadamy, zeolitu alebo do iných typov sypkých substrátov. Pomocou rýchleho "pichania" do substrátu okolo dreviny sa zrná hustejšie uložia a do misky sa zmestí temer dvojnásobok substrátu, ako keby sme ho tam len nasypali a uhladili.
Pinzeta s lopatkou
- malá plochá lopatka na opačnom konci pinzety sa používa na úpravu substrátu a je dobrá aj na omachovanie jeho povrchu. Pinzetkou môžeme vytrhávať malé nežiadúce trávičky a burinky z podrastu.
NÁŠ TIP:
Pinzetu často využijete aj pri pretrhávaní koncových púčikov borievok a borovíc, pri ich tvarovaní alebo na začiatku sezóny. Pomáha to zhutniť korunu a dosiahnuť jej krásny tvar, rozdelený do jednotlivých poschodí.
Rafia na silné ohyby
- pri výrazných ohyboch konárov sa nezaobídeme bez rafie. Silne navinutá rafia umožňuje ohyby hrubších konárov bez poškodenia ich kôry. Má veľa dobrých vlastností. Je priedušná a neodporúčame ju nahrádzať pásikmi textílií či fólie.
NÁŠ TIP:
Rafiu pred použitím namočíme na niekoľko minút do vody, aby zmäkla a zvláčnela. Na konáre ju pevne ovíjame mokrú a tvárnu. Oba konce upevníme a cez rafiu navinieme silný drôt, aby fixoval ohyb. Pri veľmi dlhom a opakovanom namáčaní rafia stráca pružnosť.
Opaľovač mŕtveho dreva
- používa sa na fixáciu, vysušenie a vyhladenie opracovaného mŕtveho dreva stromu. Rýchle vysušenie mŕtveho dreva zabraňuje jeho postupnému praskaniu a práchniveniu. Zachováva i jeho vynútené ohyby a fixuje konečný tvar. Prednosťou je i opálenie množstva drobných chĺpkov po opracovaní frézami.
NÁŠ TIP:
Po použití opaľovača odporúčame mŕtve drevo mechanicky vyčistiť, vybieliť a zakonzervovať roztokom, nazývaným Jin-liquid. Pozor, sledujte smer plameňa, aby ste si nespálili živé časti stromu! Radšej ich dobre oddeľte a zakryte.
Text a foto:
Nitrianska bonsajová škola
RNDr. Vladimír Ondejčík,
Článok z magazínu Bonsaj a čaj č. 5