AKO SPRÁVNE HNOJIŤ
Počet zobrazení: 13437
Bonsaje nie sú zakrpatené stromčeky. Nie sú malé preto, že by mali nedostatok vody a živín. Naopak, bonsaje majú rásť a prosperovať. Sú to stromy, ktorým sa dostáva všetkého viac, ako vo voľnej prírode. Vrátane lásky a pozornosti človeka.
Pravidlo prvé:
Bonsaj je malý preto, že rastie v malej miske a nie preto, že by nemal z čoho rásť. V prírode platí priama úmera medzi veľkosťou koreňovej sústavy a koruny stromu. Ak strom rastie len v obmedzenom priestore, či už je to skalná puklina a lebo bonsajová miska, môže si v nej vytvoriť koreňovú sústavu len určitého obmedzeného objemu. Tomu bude zodpovedať i celkový vzrast stromu, najmä jeho koruny. Pretože keby strom odparil listami viac vody, ako jej je schopný prijať koreňmi, vyschol by.
Pravidlo druhé:
Bonsaje rastú v malých miskách s malým objemom zeminy, ktorý sa denne prelieva vodou. Tým sa živiny vo zvýšenej miere vyplavujú aj z toho najvýživnejšieho substrátu. Navyše japonské bonsajové substráty ako akadama, kanuma či kiryu žiadne živiny neobsahujú. Preto sa nikdy nespoliehajte na to, že bonsaj má z čoho žiť, keď je zasadený v pôde. Vzhľadom na veľkú intenzitu polievania je nevyhnutné bonsajom živiny pravidelne pridávať a teda hnojiť a hnojiť.
Pravidlo tretie:
Ak chcete patriť medzi dobrých pestovateľov bonsajov a svojich miláčikov po čase neutrápiť k smrti, zvyknite sa na pravidelný rytmus hnojenia. Vyberte si niektorý z vhodných spôsobov, prípadne ich kombinujte. Aj keď pre bonsaj je životne dôležité predovšetkým svetlo a voda, jeho potrebu živín nepodceňujte. Aj psíkov, kanárikov a akvarijné rybičky si musíme zvyknúť pravidelne kŕmiť, ak sa nechceme pozerať na ich zúbožený výzor.
Snažíme sa upozorniť na nutnosť pravidelnej výživy bonsajov, pretože z našej dlhej praxe vieme, ako veľmi je práve tento faktor pri pestovaní bonsajov podceňovaný a zanedbávaný.
Takže ako správne hnojiť bonsaje?
ČO DREVINY NAJVIAC POTREBUJÚ?
Rastliny potrebujú pre svoj zdravý vývoj predovšetkým 3 základné prvky: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Táto trojica sa označuje ako NPK a ich vzájomný pomer je často na viaczložkových minerálnych hnojivách presne vyznačený. Okrem nich minerálne hnojivá obsahujú ďalšie zložky a mikroelementy podporujúce rast. Už len si správne vybrať. Hnojivá volíme podľa toho čo chceme práve podporiť:
Dusík, Nitrogenium, N:
Podporuje rast listov a zelenej hmoty vôbec. Ak je ho dostatok, listy majú sviežu zelenú farbu a efektívnu fotosyntézu, čo zaručuje dostatočnú tvorbu organických látok a celkový rast dreviny. Pozor, dodáme je dusíka priveľa, listov sa vytvorí málo a sú veľmi veľké.
Dusík potrebujú bonsaje prednostne vtedy, ak chceme dosiahnuť ich rýchly, bujný rast. Napríklad dusíkatými hnojivami hnojíme mladé rastliny, keď chceme, aby zmohutneli a mohli sa začať tvarovať. Dusík potrebujú i dreviny s mdlou farbou listov (nie žltou, tá indikuje problémy koreňového systému). Dusičnaté hnojivá sa aplikujú najmä na jar, keď už sú vyvinuté puky a mladé listy. Nie predtým, aby nenarástlo málo veľkých listov.
Fosfor, Phosphorus, P:
Je potrebný predovšetkým pre zdravý vývoj koreňovej sústavy. Podporuje však i zhrubnutie a zosilnenie kmeňa, vyzretie dreva a aj odolnosť stromu pred mrazom a nákazami. Aj nedostatok fosforu sa prejaví slabým olistením neduživými, zle vyfarbenými listami.
Fosfor je dôležité pridávať po presadení (nie hneď, ale až keď sa korene dostatočne revitalizujú) a pri zotavovaní sa koreňovej sústavy po predchádzajúcich problémoch.
Superfosfátmi je dobré hnojiť koncom leta a začiatkom jesene, aby drevo malo dostatok živín sa vyzretie.
Draslík, Kalium, K:
Podporuje vývoj kvetov a plodov a zvyšuje odolnosť stromov pred chorobami a posilňuje slabé, unavené a vetché dreviny. Draslík je nevyhnutný pre všetky kvitnúce a plodiace bonsaje. Ak nemáte špeciálne bonsajové hnojivo, účinné býva použiť hnojivo na ruže a paradajky, ktoré má priaznivý obsah tohto prvku. Aplikuje sa od mája do augusta. Draslík je potrebný najmä v lete.
TYPY HNOJÍV
Kvapalné hnojivá:
Pri pravidelnom rytme hnojenia aplikujeme kvapalné hnojivá počas vegetačnej sezóny každé 2 týždne a u tropických bytových bonsajov, ktorým neopadáva lístie aj počas zimy raz mesačne. Pridávame ich do zálievky a v polovičnej koncentrácii tekutými hnojivami rosíme aj listy.
Pretože účinkujú temer okamžite, uprednostníme ich pri akútnom nedostatku živín.
Pozor, tekuté hnojivá môžeme aplikovať len na poliate rastliny a na mokrý substrát. Nikdy nehnojíme suché dreviny, pretože by ich hnojivo mohlo spáliť.
Je tiež lepšie hnojiť častejšie nízkou koncentráciou, ako občas vyššou koncentráciou.
Dlhodobé hnojivá
Veľmi vyhľadávanými a pohodlnými sú dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré zapravíme do substrátu a živiny s nich sa pozvoľne uvoľňujú počas polievania. Odporúčame najmä Biogold.
Organické hnojivá
Bonsajisti často využívajú i prirodzenosť organických hnojív. Takými sú niektoré japonské hnojivá i naša známa kostná múčka.
ČÍM A KEDY HNOJIŤ
Zavedieme si pravidelný rytmus hnojenia počas celého roka – zohľadňujeme pri tom ročné obdobie, druh dreviny, jej vek i zdravotný stav a samozrejme pestovateľský cieľ, aby sme podporili to, čo na drevine chceme dosiahnuť.
Na jar hnojíme viac dusíkatými hnojivami, počas leta a na začiatku jesene hnojivami so zvýšeným obsahom fosforu a draslíka.
Viac živín potrebujú rýchlo rastúce druhy (Ligustrum, pagaštan) a menej dreviny s pomalým rastom.
Rovnako viac výživy potrebujú mladé a bujne rastúce stromy, menej pomaly rastúce staré exempláre.
Keď má strom veľa svetla, treba ho veľa polievať a hnojiť, pretože vtedy potrebuje rásť.
V tmavom zimnom období polievanie menej ako v lete, pretože veľmi mokrá zem je studená, rast v nej pomalý a strom nepotrebuje ani pridávať živiny. Nemyslíme tým tropické druhy bonsajov pestované v domácnostiach s ústredným kúrením, ktoré presychajú rýchlo a treba ich veľa polievať a rosiť. Tie hnojíme aj počas zimy približne raz do mesiaca.
Pravidelne je potrebné hnojiť aj dreviny, ktoré rastú v prírode na chudobných pôdach v drsnom prostredí (borievky, borovice, olivy).
... A KEDY NEHNOJIŤ
- Nehnojíme rozkvitajúce a kvitnúce dreviny. Živiny im pridáme opäť potom, keď sa z nich začnú vyvíjať semená alebo plody.
- Ak majú dreviny nejaké problémy s koreňmi, prípadné sú korene zostrihané pri presádzaní, nehnojíme, kým koreňový systém opäť nezregeneruje (4-8 týždňov).
- A nehnojíme ani nepoliate rastliny so suchým substrátom.
- Odporúčame príliš neexperimentovať a používať vyskúšané bonsajové hnojivá.
- Dreviny, ktoré majú v zime vegetačný kľud sa v tomto období nehnoja, rovnako ako subtropické dreviny z oblasti Stredomoria (korkové duby, olivy...) umiestnené v studenom skleníku alebo v zimnej záhrade. Počas zimy hnojíme len bytové bonsaje s celoročným rastom, ktorým lístie neopadáva. Hnojíme ich približne raz za mesiac.
- Pri častom hnojení sa môže zvýšiť kyslosť pôdy, čo niektorým drevinám veľmi nevyhovuje. Preto Japonci kladú na substrát kusy drevného uhlia, ktoré túto kyslosť znižujú. Pomáha aj polievanie vodou, s výluhom drevného uhlia. Tento spôsob je rozšírený v celej Ázii.