Späť

8. ÁZIJSKO-PACIFICKÁ VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI - Willi Benz

Počet zobrazení: 1888

Prvá ázijsko-pacifická výstava (ASPAG) sa konala na ostrove Bali v Indonézii. Založili a uviedli ju do života Ismail Saleh a Saburo Kato so svojimi pomocníkmi. ASPAG je podujatie, na ktorom sa zúčastňujú všetky národné organizácie milovníkov bonsajov a suiseki z pacifického priestoru od Indie až po Austráliu.

8. ÁZIJSKO-PACIFICKÁ VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI - Willi Benz

  Jednotlivé národné organizácie sú voľne spojené a nepodliehajú žiadnym pevným zväzkom. Každé dva roky sa hľadá pre toto podujatie nové vhodné miesto vždy v inej krajine. Na jednotlivých stretnutiach sa viaceré krajiny uchádzajú o poctu smieť zorganizovať nasledujúce podujatie. Na valnom zhromaždení vedúcich delegácií jednotlivých krajín, ktorí majú rovnocenné hlasy, sa rozhodne o mieste ďalšej výstavy. Cieľom týchto podujatí je prezentácia umenia bonsajov a suiseki pre najširšiu verejnosť a podnetná výmena názorov a skúseností medzi návštevníkmi a aj navzájom medzi vystavovateľmi.

bonsaj

bonsaj
  Najbližšie stretnutie v roku 2007 bude usporiadané opäť na ostrove Bali v Indonézii. Výstavy ASPAG sú porovnateľné so svetovým kongresom WBFF, ktorý sa konal v Mníchove. Sú to veľkolepé podujatia, trvajúce prinajmenšom tri dni s obsahovo bohatým programom. V roku 2005 sa prednášky zaoberali bonsajovými štýlmi, históriou bonsajov, aktuálnou situáciou v bonsajovom umení vo svete, špeciálnou tvorbou bonsajov, krásou suiseki, uctievania kameňov v Číne atď. Mal som česť ako jediný zástupca "západu" prednášať o suiseki v západnom svete, teda o suiseki v Európe, Amerike, Austrálii a v Afrike. Počas celej výstavy sa konali aj demonštrácie rôznych tvarovaní bonsajov, napríklad v štýle fúkanom vetrom, v štýle malých chryzantém, krajinných pchen-ťingov a tvorby pekných bonsajovým misiek.

bonsaj

bonsaj

  Majster Čeng Čengcong například ukázal umenie "rezbárstva hodvábnych nití" na bonsajoch s mŕtvym drevom typov jin a šari. Popri oficiálnom programe výstavy bol organizovaný aj bohatý doplnkový program a navyše po jeho skončení aj turistický program pre hostí, ktorí majú záujem bližšie sa zoznámiť s kultúrou hostiteľskej krajiny a životom jej ľudí. V turistickom programe bola možnosť navštíviť napríklad pekinský kvetinový trh, Letný palác a Veľký čínsky múr. Hneď po ukončení 8. ázijsko-pacifickej výstavy bola pripravená cesta z Pekingu do rôznych zaujímavých miest, ako sú Jang-čou, Su-čou, Chang-čou až po Šanghaj, ktorá bola pre všetkých zahraničných záujemcov dobre zorganizovaná, informatívna a veľmi podnetná.

bonsajbonsaj
 

  Posledná ázijsko-pacifická výstava sa konala pod mottom "Vášeň pre bonsaje a suiseki" v pekinskej botanickej záhrade 6.-8. septembra 2005. Organizácia bola vzorná. Zahraničných návštevníkov a účastníkov výstavy odviezli priamo z letiska ubytovať sa do 5-hviezdičkového hotela, nachádzajúceho sa neďaleko botanickej záhrady. Pre účastníkov bol k dispozícii celý štáb pomocníkov, pripravených splniť každé želanie. Botanická záhrada v Pekingu sa rozkladá na vyše 200 ha. Na nich rastie viac ako 500 000 rôznych rastlín tisícok rôznych druhov. Záhrada je pozoruhodná. Je rozdelená na tematické záhradné bloky, ako napríklad na ružovú záhradu, záhradu magnólií, byliniek, záhradu drevitých pivoniek, záhradu vždyzelených druhov, arborétum, jesennú záhradu... Najobľúbenejšou záhradou domácich je záhrada kvitnúcich čerešní.

bonsaj
V záhrade okrem toho môžete vidieť veľmi veľké skleníky s plochou 9 800 m2, školiace centrum, bonsajovú záhradu, dobré ubytovacie zariadenie (hotel) v tradičnom čínskom architektonickom štýle s výbornou kuchyňou, pozostatky chrámu z obdobia panovania dynastie Jüan so spiacim Budhom z periódy Tchang a aj rôzne výskumné pracoviská. Ázijsko-pacifická výstava sa konala vo veľkom skleníku, v školiacom centre a v bonsajovej záhrade. Vystavených bolo 400 bonsajov (pchen-ťing) rôznych bonsajových škôl a štýlov a vyše 600 šang-š, (suiseki). V školiacom centre bola pripravená aj špeciálna výstava pekných starých bonsajových misiek. Účastníci tohto podujatia museli zmobilizovať všetky duchovné sily, aby mohli pochopiť a vychutnať tak veľa pekných exponátov a užiť si tak dobré demonštrácie a prednášky. Bolo to veľmi informatívne podujatie plné harmónie.

bonsaj

bonsaj

bonsaj
Text a foto:
Willi Benz, prezident
Európskej asociácie suiseki
© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7

bonsajbonsajbonsajbonsaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie