Späť

5. SVETOVÝ KONGRES WBFF 2005 vo Washingtone

Počet zobrazení: 2184

Pod týmto mottom zorganizoval bonsajový svet v spolupráci so zberateľmi starých historických bonsajových misiek a suiseki vrcholné podujatie roku 2005. Piaty svetový kongres WBFF (World Bonsai Friendship Federation) sa konal v hoteli Hilton vo Washingtone, D.C. 28. - 31. mája 2005.

5. SVETOVÝ KONGRES WBFF 2005 vo Washingtone

  Kongres sa schádza každé štyri roky. V predchádzajúcich rokoch boli miestami stretnutí Tokyo (1989), Orlando, USA (1994), Seoul (1997) a Mníchov (2001). O tom, kde bude najbližší svetový kongres, rozhoduje vždy predstavenstvo WBFF na svojom aktuálnom zasadnutí. A tak sa na schôdzi grémia vo Washingtone rozhodlo, že svetový kongres v roku 2009 sa bude konať v Portoriku, ktoré sa o túto česť uchádzalo. Hlavným patrónom podujatia v roku 2009 sa stala Solita Rosade a hlavným organizátorom Pedro Morales z Portorika. Portoriko je prekrásnym miestom na stretnutie svetového významu s vysokým dovolenkovým kreditom.

  K tohtoročnému svetovému kongresu bola prizvaná aj Severoamerická bonsajová federácia (North American Bonsai Federation). Podujatie podporili: American Bonsai Society, Bonsai Clubs International BCI, National Bonsai Fountation, Potomac Bonsai Association (Washington D.C.) a U. S. National Arboretum.
  S viac ako 950 zapísanými účastníkmi bolo toto podujatie najväčším svojho druhu. V rozsiahlom programe vystúpili odborníci v umení bonsajov a suiseki a demonštrátori z celého sveta. Chýbali však zástupcovia Nemecka. Iba vo výstavnej časti bolo možné vidieť veľmi pekné suiseki Haralda Lehnera a Šang-š, z mojej zbierky.

bonsaj

bonsai

Kompozícia Gošin, ktorú vytvoril John Naka, bola umiestnená pri vstupe na 5. svetový bonsajový kongres. Inak je vystavená v národnom arboréte USA, Washington, D.C.

  Každý večer sa konala iná spoločenská udalosť, napríklad galavečer. Začalo sa to už 27. mája vernisážou prvotriednej výstavy antických bonsajových misiek z období starých čínskych dynastií Sung, Jüan, Ming a Čching zo zbierky pána I Chi Su z Taiwanu, ktorá sa usporiadala v slávnej Arthur M. Sackler Gallery.
  Zvláštnej pocty sa dostalo najstaršiemu bonsajovému majstrovi Saburovi Katovi. Za zásluhy v podpore rozvoja bonsajového umenia bola pri príležitosti kongresu odhalená jeho bronzová busta. Bude umiestnená v japonskom pavilóne národného bonsajového múzea (National Bonsai & Penjing Museum) vo Washingtone.

  In memoriam boli ocenené i zásluhy ďalších dvoch výrazných osobností bonsajistiky, svetoznámych a veľmi slávnych amerických majstrov japonského pôvodu Johna Naku a Yuji Yoshimuru. Ďalším vrcholným bodom podujatia bol večer v múzeu National Bonsai & Penjing Museum v národnom arboréte USA. V krásnom počasí sme sa mohli pokochať pozoruhodnou japonskou a čínskou záhradou s prekrásnymi bonsajmi a vynikajúcimi suiseki, umiestnenými spolu v jednej budove. Bonsaje, suiseki, umelecké kamene a gongši, nachádzajúce sa v arboréte, sú všetky darmi od mnohých amerických, ale aj čínskych, japonských a európskych obdivovateľov a darcov. Aj moja manželka a ja sme darovali arborétu jeden cenný čínsky kameň učencov.

bonsaj

Na obrázku sú v popredí antické bonsajové misky z neskorej doby dynastie Čching (1644 - 1912). Porcelán s farebnými emailovými glazúrami bol vyrobený v Šanghaji.V pozadí sú misky z rovnakej periódy s typickou modrou glazúrou.

bonsaj

  Na svetovej výstave sa dalo vidieť len asi 75 amerických bonsajov vďaka prísnym a temer neprekonateľným predpisom pre dovoz rastlín do USA. Okrem toho tu bolo vystavených 40 veľmi pekných bonsajových misiek. Okrem toho tu našlo svoje miesto okolo 70 suiseki, ktoré mohli byť privezené bez väčších nepríjemností. Bohužiaľ, pozadie (uchytený pás látky) pre vystavené exponáty v hotelových miestnostiach nebolo optimálne.
  Všetky výstavné exponáty ako aj obrázky a informácie o podujatí sú zhrnuté v katalógu "5th World Bonsai Convention Souvenir Book", ktorý si môžete za 85 dolárov + 15 dolárov (odosielacie náklady) objednať na oficiálnej stránke kongresu www.bonsai-wbff.org.

bonsaj

Veľmi zriedkavá miska zo zlata a bronzu s vloženými vyrezávanými plátkami bieleho jadeitu z doby dynastie Čching (1644-1912) na pozlátenom okrúhlom emailovanom kovovom podstavci zo zbierky I Chi Su z Taiwanu vystavená v galérii Arthura M. Sacklera vo Washingtone počas 5. svetového kongresu. Jadeitové platne v strede zobrazujú drakov, symbol šťastia čínskeho cisára.

bonsai

Vzácna a ojedinelá emailovaná miska zo zlata a bronzu vyrobená v cisárskych dielňach v čínskej provincii Che nan. Produkty z tejto dielne sa označujú ako "imperiálny tovar".

bonsaj

  Keiko Yamane (Japonsko) na tvorivej dielni ukázala postup, ako vytvoriť kusamono. Divákmi v pozadí sú Saburo Kato s manželkou.

  Tokonoma so suiseki (kameň v tvare hôr) a obrazom na zvitku, ktorú aranžoval A. Matsuura (Japonsko) počas svojej prednášky o vystavovaní suiseki.

  Účastníkmi tvorivej dielne pod vedením pani Keiko Yamane z Japonska boli aj Felix Laughlin, prezident US National Bonsai Foundation a predseda 5. svetového kongresu, a jeho manželka.

 

DEMONŠTRÁTORI, VEDÚCI TVORIVÝCH DIELNÍ A REFERENTI NA 5. KONGRESE WBFF:

Hiroshi Takeyama (Japonsko) bonsaj
Koichi Masumi (Japonsko)
Gadiel Gonzales (Portoriko)
Guy Guidry (USA)
Robert Steven (Indonézia)
Lindsay Bebb (Austrália)
Qinquan "Brook" Zhao (Čína)
Marko Invernizzi (Taliansko)
William Valavanis (USA)
Charles Ceronio (Južná Afrika)
Luis Ricardo Garcia (Venezuela)
Mary Madison (USA)
Stefen Tolley (Veľká Británia)

PREDNÁŠAJÚCI:

Don Gould und Jim Barret, USA
(o bonsajových miskách)
Dr. Elias, USA (história bonsajov)
Arthur Joura, USA (pôvodné druhy)
Hideko Metaxas, USA(suiseki v Kalifornii),
Arishige Matsuura, Japonsko
(prezentácia suiseki)
Kemin Hu, Čína & USA (čínske kamene
učencov)
William Valavanis, USA, (prezentácia
bonsajov)

LEKTORI TVORIVÝCH DIELNÍ:

Lindsay Bebb (Austrália)
Arthur Skolnik (Kanada)
Nikunj & Jyoti Parekh (India)
Koichi Masumi (Japonsko)
Lindsay Shiba (USA)
Guy Guidry (USA)
Kathy Shaner (USA)
William Valavanis (USA)
Mary Madison (USA)
Roy Nagatoshi (USA)
Jack Sustic (USA)
TVORIVÉ DIELNE PRE DETI:
Solita Rosade (USA)
DIELŇA O KUSAMONO:
Keiko Yamane (Japonsko)

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6
Text a foto:
Willi Benz, Nemecko

 

bonsajbonsajbonsajbonsaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie